Kdy:
21.10.2017 – 22.10.2017 celý den
2017-10-21T00:00:00+02:00
2017-10-23T00:00:00+02:00
Kde:
Pińczów (Polsko)

25.října 1936 se uskutečnilo v Showa Kaikan Hall ve městě Naha na Okinawě setkání okinawských mistrů karate. Cílem setkání bylo zasedání vedoucí k nalezení způsobů, jak rozvíjet karate. Organizátorem akce byla společnost „Rjúkjú Shinpo“, zabývající se vydavatelstvím novin. Mezi přítomnými byli mistři karate: Chomo Hanashiro, Choki Motobu, Chōshin Chibana, Shinpan Gusukuma, Chotoku Kyan, Juhatsu Kyoda, Chojun Miyagi, Chotei Oroku, Genwa Nakasone a dalších 11 pozvaných významných hostů zastupujících prefekturu Okinawa. Během  zasedání došlo ke schválení písemného významu karate jako „prázdné ruce“ (toto již dříve vytvořil Chomo Hanashiro mistr v roce 1905).  Okinawa-te (沖 縄 手) nebo Kara-te (唐 手) byly oficiálně uznány jako Karate (空手). Navrhlo se přidat příponu k názvu karate „do“ s plným jménem bojových umění vytvořené v Okinawa Karate Do. Zazněla diskuse o tom, jak provádět sjednocení kata. Mluvilo se o potřebě systematizovat rozsah stupňů a titulů s požadavky na ustanovení instruktorů. Mistři také mluvili o získávání pozice ve světě karate a okinawské prefekturní vedení chtělo pokračovat v jeho vývoji. V lednu 1937 Okinawa prefektura vytvořila spolek pro propagaci karate-do, jehož organizační předpoklad byli mistry různých škol a stylů karate: Yabu Kentsu, Chomo Hanashiro, Chotoku Kyan, Chōshin Chibana, Shinpan Shirome, Sensei Miyagi, Jukatsu Kyoda, Chojo Maeshiro a Genwa Nakasone. Bylo přijato konečné rozhodnutí na zasedání zahájené v roce 1936. A v roce 2005 byl den 25. říjen ustanoven jako „Světový Den Karate“.

Na počest této významné události probíhá již řadu let v říjnovém období Centrální kongres Karate. Pořadatelem je prezident a šéf-instruktor „Polské unie Shorin-ryu Karate i Kobudo (PUSKK)“ kyoshi prof. Aleksander Staniszew (8.dan Okinawa Shorin-ryu Karate, 7.dan Okinawa Kobudo). Tento rok Centrální kongres Karate proběhl o víkendu 21.-22. října 2017 ve městě Pińczów v Polsku. Náplní kongresu jsou přednášky, prezentace a instruktáže na témata karate a kobudo, filozofie bojových umění, sport a zdravověd. V závěru kongresu bylo uděleno ocenění „Gala sensei“ za dlouhodobé zásluhy pro PUSKK. Součástí kongresu karate byly dvě 2,5 hodinové praktické lekce Okinawa Shorin-ryu Karate pod vedením kyoshi prof. Aleksandera Staniszewa – první v sobotu odpoledne a druhá v neděli ráno. Aleksander Staniszew následně v neděli ukončil Centrální kongres Karate předáním účastnických diplomů všem účastníkům.
Centrálního kongresu karate se zúčastnilo přibližně 130 instruktorů a studentů karate z Polska, České republiky a Slovenska. Účastníci z České republiky jsou členové České federace Okinawa Karate a Kobudo v čele s jejich hlavním instruktorem renshi Janem Kopeckým (5.dan Okinawa Shorin-ryu Karate a 4.dan Okinawa Kobudo).